Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 "Poprvně v životě vidím vycpanýho trampa," žasli kamarádi

 PRACHATICE - 10. dubna 2017 - 17:03 - Ze všedního dne za romantikou aneb Tramping v jižních Čechách nese název výstava, kterou Prachatické muzeum zahájilo ve středu 5. dubna svou novou  výstavní sezonu. Výstava, která je oslavou volnosti, svobody a toulání, potrvá do konce května. 

 Texrt a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Dobrý den široké veřejnosti a Ahoj kamarádi!" - pozdravil narvanou chodbu Prachatického muzea, kde se nejlépe zahajují skoro všechny zdejší výstavy, ředitel muzea Petr Berkovský. Za zády keňu s trampem a totemem, po boku dva někdejší divoké trampy - vpravo starostu Prachatic Martina Malého a vlevo svého spolupracovníka, historika starších dějin Františka Kubů. Před sebou houf kamarádů a kamarádek. Dvě kytary a zpěv vernisáž výstavy skvěle dokreslovaly. 

   Starosta Martin Malý vzpomínal na svá trampská léta, František Kubů děkoval všem, kteří se na výstavě podíleli (jsou vyjmenováni ve výstavní místnosti), ředitel Prachatického muzea Petr Berkovec zval na další pořady v právě zahajované sezóně 2017. V kalendáři nejblíž to je hlavně probíhající cyklus přednášek o česko německých vztazích a samozřejmě Velikonoce v muzeu o nadcházejícím víkendu.

   Trampové se bavili vyprávěním krátkých veselých historek a bonmotů, krajský šerif Artur blýskal hvězdou i očima pod kloboukem a nad mocným knírem. Budoucí malý tramp v náruči své maminky to spokojeně prospal. Bude to kliďas, to je taky dobře...

   Ne všechno ale bylo v trampském životě v minulosti jen růžové, například permanentně po nich šla bezpečnost všeho druhu. Ale kamarádi a kamarádky na to dokážou vzpomínat s typickým humorem. "Stále se o nás někdo staral, nic se nám nemohlo stát," říkají s úsměvem.

   Na výstavě vás uvítá v titulku zmíněná figura trampa, který čeká na večer, aby mohl zapálit připravený ohníček a uklohnit se nějakou mlaskačku. Nahlédnout můžete do skoro pravého srubáče, pelech sice není ustlaný, ale na stolku z prken je všechno, co tam být má, včetně map, camráků, feldflašky a lahve rumu - tedy dnes vlastně už tuzemáku.

   Kolem ejšusu a usáren projdete "na palubu", které vévodí důkazy trampova uměleckého cítění a citu pro hudbu. A také vzpomínky na osobnosti jihočeského trampingu. Nu a pak už jen musíte ochutnat na řácké kousky nakrájený salám a zapít ho vodou nebo pivem. Že to tam bylo jen o vernisáži? Tak na ně máte chodit! A potom přijít znovu a všechno si v klidu prohlédnout. Stojí to za to. Máte-li cit a boty aspoň trochu z toulavého telete...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...