Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 "Šumava je krajina mého srdce, ale v Himálaji je taky krásně"

 ŠUMAVA - 25. března 2017 - 13:25 - Narodil se ve Vimperku, živí se fotografováním, především krajiny, a s tím pochopitelně souvisí i jeho časté cestování. Doma je především na Šumavě, ale stejně tak i ve slovinských Julských Alpách, italských Dolomitech, dvakrát byl pod Mount Everestem v Himálaji a letos se chystá na Island. Fotograf a cestoval Vladislav Hošek. Pro spoustu přátel Vláďa.

 Připravil: Zdeněk Přibyl, foto: Vladislav Hošek

www.dre-kon.cz   

Další tvojí vášní je pořádání dílen pro fotografy. Jaký je o ně zájem?

   Každým rokem pořádám pro fotografy pravidelné foto workshopy na Šumavě, ty bývají v každém ročním období. Dále připravuji soukromě dvakrát za rok setkání fotografů z celé České republiky. Fotografujeme a poznáváme jak Českou, tak i Bavorskou stranu Šumavy. Každý rok se už řadu let najde dost zájemců o červnový workshop ve Slovinsku v překrásných Julských Alpách, a také v září v italských Dolomitech. Takže můžu říct, že zájem o foto kurzy je poměrně velký.

Ama Dablam, 6814 m

Co vedle už dlouho zavedených a oblíbených cílů připravuješ pro fotografy nového?

   Předloni jsme začali jezdit s fotografy za nádhernou přírodou do Kyrgyzstánu, úžasné a bezpečné destinace v pohoří Ťan-šan mezi Kazachstánem a Čínou. Poprvé měli někteří zájemci z pozvání do této části světa trochu obavy, ale vloni nás jelo koncem května již osmnáct. Máme tam už dobré zázemí, nádherná příroda tam stojí určitě za návštěvu a její zdokumentování. Často Kyrgyzstán promítám na besedách a má to veliký úspěch.

Dolomity Drei Zinnen z Paternkofelu

   Nejčastěji navštěvuji Julské Alpy ve Slovinsku, byl jsem tam asi 25krát, mám tam slezené hnedle všechny vrcholy, rád zdolávám klettersteigy, neboli ferráty (zajištěné trasy v nejvyšších slovinských horách - pozn. red.)

   Vloni na konci října jsem tam byl znovu jen kvůli nafotografování „zlatých“ modřínů a povedlo se. Dva dny vyšlo nádherné počasí, potom jsme si s fotografy odskočili na jeden den do Benátek a další den do historického města Cividale del Friuli za architekturou a naproti do oblasti Goriška Brda, což je vinařská oblast jižně pod Kobaridem.

Dolomity Paternkofel a Tre Cime

   Někdy mám takové rychlé nápady trochu se zničit nějakým výstupem. V září jsme to prostě se ženou jeden den před půlnocí rychle sbalili a vyrazili zdolat Hochkönig, vysoký 2941 metrů. Jeli jsme na jisté počasí, v pět ráno jsme vyrazili potmě nahoru, na vrcholu jsme byli za 6,5 hodiny, jedno pivo nahoře v chatě Matrashaus a zase nekonečnou cestou po kamenech dolů. Za 5 hodin jsme byli zase za tmy u auta a jeli domů. Potřebovali jsem na to s cestou celkem 25 hodin. Ale stálo to určitě za to.

   Když to někdy vyprávím třeba i mladším lidem, klepají si na čelo. Prostě něco za něco, jinak ta úžasná svítání na horách nenafotíte. Mě zajímá především ranní světlo při svítání a nebo světlo před západem p slunce...

Everest baze camp

Kam se chystáš jet fotografovat letos?

   Na letošní rok plánuji fotografování na Islandu. Je to země ohně a ledu, mám tu drsnou severskou přírodu moc rád. Člověk si na Islandu připadá jako na jiné planetě a zažije tam i trochu adrenalinu, to k tomu prostě patří. Pojedu tam potřetí a moc se na to těším. Pokud to časově vyjde, tak chci letos koncem zase s již přihlášenou klientelou navštívit Kyrgyzstán, vylepšený poprvé ještě o třídenní návštěvu Kazachstánu. V srpnu mám jet ještě fotografovat pět národních parků do Skandinávie. Musím dát ale pozor, aby mně mezi tím neodkvetly hořce na Šumavě.

   Člověk si v životě oblíbí některé destinace, kam se chce stále vracet. V Asii se mně asi nejvíce líbilo na trekách v Himálaji, byl jsem tam třikrát, strávil jsem tam pod nádhernými „osmičkami“ celkem čtvrt roku.

Gulfoss

   Vždy se snažím dojít do Base Campu pod ty nádherné nejvyšší hory světa. Obešel jsem Annapurny, včetně výstupu do základního tábora, prošel jsem nejhlubším údolím světa pod Mustangem podél řeky Kali Gandaki pod Dhaulagiri. Byl jsem dvakrát pod „střechou světa“ Mount Everestem, viděl jsem Lhotse, Makalu, Manaslu, snad nejkrásnější horu světa Ama Dablam. Došel jsem dvakrát pod tyrkysovou horu Cho Oyu, pokaždé jinak. Nikdy nezapomenu na výhled z hory Gokio Ri vysoké 5357 m, odkud jsou vidět čtyři  osmitisícové vrcholy. Ještě mně chybí navštívit v oblasti východního Himálaje okolí Kančenčongy, snad to někdy vyjde.

   Trochu mně zaráží, když se někteří lidé chlubí tím, kde všude byli a nakonec zjistíte, že nevylezli ani na Sněžku. Člověk by měl nejprve poznat naši krásnou vlast, prochodit naše krásná pohoří, a potom jezdit do světa.

Gulfoss

Nemohu se nezeptat, kam by ses výhledově ještě rád vypravil s fotoaparátem?

   Láká mě jižní Amerika, konkrétně Patagonie, Ohňová země. Chci ale nakonec říci, že pro mě zůstává prioritně nejen na fotografování naše milovaná Šumava, kterou nechci nikdy opustit, ani ji „vyměnit“ za sebehezčí hory kdekoliv na světě. Všem čtenářům přeji hodně krásných zážitků a pohody na jejich cestách.

Cho Oyu 8153 m

Jökulsarlon

Julské Alpy Jalovec ze Sleme

Julské Alpy Mangrt vrchol

Kyrgyzstán jezero Son Kul

Kyrgyzstán

Ljótipoillur

Luzný

Luzný vrchol

Mt. Everest 8848 m

Namche Bazar

Nepál, Dhaulagiri 1

Nepál, pod Annapurnou, Vláďa Hošek

Papuchálek

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...