Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Jihočeští výtvarníci v Dolní bráně. Představují se i nové tváře

 PRACHATICE - 10. března 2017 - 16:52 - Slavnostní vernisáží v úterý 7. března v podvečer začal v prachatické Galerii Dolní brána už 14. Jarní salon Asociace jihočeských výtvarníků. Milovníci výtvarného umění v různých podobách a technikách včetně výtvarných fotografií si mohou vystavené práce prohlédnout do 14. dubna.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   O hudební úvod se postaral a vernisáží provázel špičkový jihočeský SaxWork Quartet, jehož uměleckou vedoucí je Kateřina Pavlíková. Pod klenbou výstavní síně se nesly tóny skladeb věhlasných autorů jako Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka nebo Leoše Janáčka právě v její působivé originální úpravě pro SaxWork.

   Výstavu zahájil předseda Asociace jihočeských výtvarníků Vít Pavík. Jak uvedl, v Dolní bráně se na jarním salónu představují tři desítky členů asociace více než šedesáti pracemi. Jsou to většinou obrazy, ale i skulptury, výtvarné fotografie a díla vytvořená speciálními technikami.

   "Jak je dobrým zvykem, představujeme v Prachaticích i nové tváře naší asociace. Tentokrát to jsou fotograf Zdeněk Přibyl a malíři a výtvarníci Milan Pokorný, Lenka Pálková, Pavel Škoda a Rostislav Skotnica. Můžete si zde prohlédnout i některé jejich práce," uvedl Vít Pavlík.  

   Velké poděkování za šanci vystavovat v prachatickém stánku umění vyslovil Vít Pavlík radnici v čele se starostou města Martinem Malým. Ocenil rovněž spolupráci s vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu radnice Jiřinou Dolejškovou. Slova díků měl i pro dlouholetého obětavého galeristu Kulturních a informačních služeb města Prachatic Miroslava Špačka, který letos odešel do důchodu.  

  Starosta Prachatic Martin Malý se s uznáním vyslovil o  čtrnácti ročnících Jarních salónů Asociace jihočeských výtvarníků, uspořádaných v Prachaticích ve spolupráci s radnicí. "Vítkovi Pavíkovi se daří vše, na co sáhne, a je radost s ním i celou asociací spolupracovat. A to je dobrý základ i do budoucna," uvedl starosta Martin Malý. Připomněl rovněž, že Prachatice se stávají každoročně centrem nejen jihočeských, ale i zahraničních umělců, kteří tu v rámci Salve tvoří svá díla, která pak radnice prezentuje v řadě evropských měst. 

   Výstava v Prachaticích je letošním už druhým počinem AJV mířícím k uměnímilovné veřejnosti. Před týdnem jihočeští výtvarníci instalovali a slavnostně otevřeli v rámci první části Jarního salónu výstavu svých prací v působivých prostorách Krajského úřadu v Českých Budějovicích. Soulad vystavených prací s moderním prostředím tady zaujal i starostu Prachatic Martina Malého.

   Na adresu letošních Jarních salónů Asociace jihočeských výtvarníků řekl při českobudějovické vernisáži v úvodním proslovu akademický malíř Teodor Buzu: "Tuto výstavu bych nazval Útěky a Návraty. Útěky od určité reality života a Návraty v podobě ukázky hodnot tohoto života. Tvorba začíná z představy. Člověk si představuje, co chce, potom chce to, co si představuje, a nakonec tvoří to, co chce. Cílem není malovat život ale dát život malbě. To platí i pro ostatní vyjadřovací výtvarné disciplíny," uvedl a dodal: "Výstava je oslavou života. Umění dělá život barevnější, dává možnost ujasnit si sám sebe. Umění nás vede k toleranci, ale zároveň i k náročnosti z hlediska hodnot. Obohacuje nás."

   "V červenci se členové naší asociace zúčastní Výtvarného salonu Salve Prachatice a druhého ročníku vloni slibně zahájeného Výtvarného workshopu Volary VWV. V plánu máme také výstavu v bavorském Pasově a poté přivítáme pasovské umělce a jejich díla v Českých Budějovicích. V jednání je i naše další zahraniční výstava, ale už teď víme, že říjen a listopad budou patřit tradičnímu INTERSALONU," přiblížil letošní plány asociace její předseda Vít Pavlík.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...