Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Řemeslo mělo zlaté dno, přineslo i rekordní vosí hnízdo

 PRACHATICE - 9. února 2017 - 14:53 - Den otevřených dveří SŠ a ZŠ Vimperk na pracovišti v Prachaticích přivedl ve čtvrtek 2. února pod heslem Řemeslo má zlaté dno do školy řadu zájemců z nejvyšších ročníků základních škol regionu spolu s jejich rodiči a učiteli. Záštitu nad dnem otevřených dveří převzal hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl, módní přehlídku fotil Aleš Stříbrský

www.dre-kon.cz   

   Řemesla, která škola učí, se všem představila v praxi. Soutěžilo se například v oborech kuchař - číšník, výživový poradce, kadeřník a vizážista. Nechyběly ani ukázky dalších oborů - stavební, elektro a opravárenské, zastoupených v sídle školy ve Vimperku. V multikině se promítalo s popcornem u ruky, na řadě míst se potkávali dnešní studenti a studentky s absolventy školy, pozornosti se těšil také informační stánek zbudovaný ve spolupráci s Úřadem práce Prachatice.

   Atmosféru svátečního dne prohřála i módní přehlídka, při které se představily účesy i líčení z rukou studentek školy. Při obhlídce řemesel, soutěží a ukázek ročníkových prací studentů nás doprovázela zástupkyně ředitele školy a vedoucí odloučeného pracoviště Prachatice Jana Protivová.

   Třešničkou na dortu celého Dne otevřených dveří se stalo dotvoření rekordního dortu z vosích hnízd, jinak oblíbeného vánočního cukroví v mnoha rodinách. Jako o svátcích to skutečně v jídelně školy vonělo, chutnalo a vypadalo. Kraloval tady tým, kterému šéfoval vedoucí odborného výcviku školy Antonín Olah, člověk, který stavbu rekordního vosího hnízda vymyslel.

   Patronství nad rekordem se ujal filmový režisér Zdeněk Troška. A nejen to - sám také pomohl několik vosích hnízd vytvořit, bavil studenty a studentky vyprávěním o nové pohádce, kterou točí, zpíval si při práci a svěřil se také, jak velký problém je v Čechách najít pro natáčení zachovalý statek s původními interiéry. Nakonec uhnětl a nasadil na vrchol rekordního dortu nejvyšší, poslední vosí hnízdo. Bylo také největší. "Nejsem žádný troškař," okomentoval to režisér Troška. 

   Jak konstatoval David Rafaj z pelhřimovské Agentury Dobrý den, do české knihy rekordů bude oficiálně zapsán dvacetipatrový, 84 centimetrů vysoký dort z vosích hnízd o základně 128 centimetrů. Jako rekordmani budou jmenovitě uvedeni Pavlína Lošková z Vimperka a David Beutl z Volar. "Takové obří hnízdo dosud nikdo nevytvořil. Máme sice mezi rekordy pravé hnízd vos, ale zdaleka není tak velké," řekl pro PRACHATICKOnews.cz komisař David Rafaj. 

   Mezi návštěvníky Dne otevřených dveří na prachatickém pracovišti SŠ a ZŠ Vimperk jsme potkali také skupinku spokojených důchodkyň s praxí v oboru potravinářství a učňovské přípravy. Se smíchem se svěřily, že mají v kabelkách zástěry - to kdyby bylo třeba s něčím pomoci, například u zmíněného rekordního vosího hnízda. Spokojena byla i poslankyně Parlamentu České republiky Vlasta Bohdalová, která ocenila, že se škole podařilo ukázat, jak důležité je stát se dobrým řemeslníkem.  

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...