Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: V Neumannce se skví Porigami, citlivá česká Japonka

 PRACHATICE - 27. listopadu 2016 - 0:45 -  Hrubý domácí produkt to nezvedne, ani se to neprojeví v rozpočtu města. Ale je to Krása. Vítám vás na vernisáži Porigami - tak uvedl šéf galerie Neumannka Jakub Nepustil v pátek 25. listopadu v podvečer výstavu česko-japonského papírového designu Terezy Hradilkové. Vstoupit do té krásy, zaplést se, ztratit se a zase najít se tu můžete i vy, a to až do 25. ledna příštího roku. 

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Šestá letošní výstava v galerii designu v Neumannce ve stejnojmenné prachatické ulici má hodně společného se všemi dosavadními - je úplně jiná. Teď tu najdeme hlavně kolekci trojrozměrných přání a svátečních blahopřání, která Tereza Hradilková vytváří v Čechách ze speciálního certifikovaného papíru italské nebo německé provenience. Vystavuje a prodává je někdy v Praze, vždycky v Tokiu. A teď v Prachaticích. "Mohly by to být spolu s ostatními věcmi v naší galerii moc pěkné dárky k Vánocům," pravil Jakub oklikou.

   Pokud je pro vás porimagi synonymem pro umná japonská přáníčka z ušlechtilého papíru - pak jste skoro v obraze. Ono se tohle zároveň libozvučné a zároveň cizokrajné slůvko ale dá ještě rozdělit: Gami je japonsky papír, Pori je přezdívka Terezy Hradilkové. Porigami jsou i lidé, kteří se přidali. A ještě - origami se také jmenuje prastaré japonské umění skládání rozličných motivů z papíru, které má kořeny někde v 9. století. A tak jsme právě asi chytili za konec červenou nit, která nás může provést těžko uvěřitelnou pohádkou.

   Byla jednou jedna Tereza Hradilková a ta se vypravila do Japonska. Tam potkala spřízněnou duši, kamarádku Kumi, a vytvořily spolu kolekci trojrozměrných přání o Tokiu. "Nějak jsem potom nezkousla, že by to mělo skončit. A tak koušu dál a dál," usmála se Tereza. A jde jim to oběma dobře, o čemž svědčí spolupráce na dalších nových japonských motivech a zakázkách v Japonsku...

   Na vernisáži se také děkovalo. Na první poslech poněkud záhadně i Betonu Těšovice. Tak přijďte. A uvidíte!    

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...