Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Konec nudy na jihu hlásá v galerii Blanka Dvořáková

 PRACHATICE - 8. listopadu 2016 - 10:20 - Nuda v Galerii Dolní brána v Prachaticích snad nikdy nebyla, ale teď skončila oficiálně. Postarat se o to chce výstava obrazů malířky Blanky Dvořákové nazvaná Konec nudy na jihu. Otevřena byla v pátek 4. listopadu a potrvá do 13. ledna příštího roku. Nudu na ní fakt nepotkáte. 

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Je to síla!" - sdělovali mi přátelé s potutelným úsměvem už na schodech do galerie. Takže díky jim jsem byl připraven na Něco a místo vykuleného výrazu jsem mohl nasadit předem pobavený. S tím jsem pak nasával zvláštní atmosféru v zšeřelé výstavní místnosti, kde se snopy světla vrhaly jen na obrazy, vícehlasný hovor, hemžení originálních figurek v takovém počtu, že jich tolik nepotkáte ve večerním centru Prachatic ani za týden.

 

   Jedna z nich si bere slovo. Otevírá knihu a začíná číst. Kulantně by se dalo říci, že se autor v povídce z návštěvy pizzerie vyznává ze svých pocitů z Američanů a Ameriky, kterou má docela rád. Potřeboval však k tomu v množství větším než malém řadu drsných výrazů, které by tento virtuální papír jen těžko snesl. Je v umění dovoleno vše?

   Performer, nekonformní česko-americký umělec, básník a spisovatel  Milan Kohout, který má spolu s Blankou Dvořákovou za sebou působení v uměleckých kruzích v Americe, by to měl vědět. Možná bychom se o tom dozvěděli více v jeho knize Proveď vola světem, volem zůstane, ze které četl.

   Hodnou chvíli jsem si při prohlížení obrazů Blanky Dvořákové myslel, že jistý cípek nudy možná zůstal v (ne)barevnosti jejích prací - zdálo se mi, že na nich silně převládají zemitě hnědé odstíny. Taky že jo. Pak jsem ale barvy našel, rozhodně například na oleji na sololitu Hlídková četa a také červenou, modrou a bílou na amerických vlajkách.

   Internet Blanku Dvořákovou zná. Na síti se o ní můžete dozvědět, že studovala v letech 1976 až 1979 umění a češtinu na Pedagogické fakultě v Ostravě. V roce 1981 emigrovala do USA, později s rodinou žila v Seattle Wa. V letech 1983 až 1985 v Seattle studovala obor umění na Cornish College of the arts, kde získala stipendium Emily Morseové. Na téže škole studovala nezávislé grafické techniky.

   Od těchto studií se zabývá malbou velkých olejů a grafickými technikami. V poslední době také knižními ilustracemi. Od roku 1995 vystavuje zejména v USA. V Praze žije od roku 2001.

   Ale stejně - to musíte sami vidět. Jo a ještě vám o ní řeknu, že se nerada fotí, přesto se mi to podařilo. A ještě k fotkám - pokud to není samo vidět - nechal jsem je tentokrát v syrovém stavu, neoříznuté, s naklánějícím se horizontem, s přepaly. Tedy - chtěl jsem. Ale zásady kompozice a další, které do mně vložili pedagogové ve Škole výtvarné fotografie v Brně kolem profesora K. O. Hrubého, se zřejmě nedají jen tak odhodit...

   A ještě vám dlužím slovo ke kapele, která vernisáž doprovodila. Dlužen ho nezůstanu - byla to skupina Dech Dehtu. Toto uskupení asi patnácti muzikantů hraje všechno jen ne melodickou hudbu. Ale stejně na ně koukáte a posloucháte. Na síti jsou taky. Jedna fanynka tam o nich říká - nejlepší kapela z Volyně. Možné je všechno...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...