Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Večer v Kralově vile s historičkou a se synem majitele

 PRACHATICE - 3. října 2016 - 15:45 - Pod názvem Hurá dovnitř! se ve funkcionalistické vile Johanna Nepomuka Krale z roku 1932 v Nádražní ulici v Prachaticích uskutečnil v pátek 30. října mezinárodní večer ke Dni architektury. Režie se ujal spolek na záchranu památky Živá vila.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   V programu nechyběla prohlídka vily s komentářem Barbory Staňkové, přednáška rakouské historičky umění a architektury Iris Meder o staviteli vily Fritzi Reichlovi a přijel také syn původního majitele vily Hans Kral s manželkou Traudl. Mezi návštěvníky večera byli i někteří prachatičtí zastupitelé. Setkali se tu i dávní spolužáci a rodáci.

   Vila žije! - hlásal nápis vedle schodiště. Budoucnost vily J. N. Krale, jedné z nejvýznamnějších modernistických staveb v jižních Čechách, je však nejistá. Prachatická radnice ji před drahným časem určila k demolici v souvislosti s uvažovaným prodloužením přeložky silnice z Volar na Těšovice. Tento stav trvá i po zhruba dvaceti letech. Před rokem si vilu od radnice na rok soukromě pronajala Pavla Zelenková ze spolku Živá vila.

   Společně se členy spolku a řadou hlavně mladých lidí vilu dokázali z části opravit, vdechnout jí nový život a udělali z ní, sousední zahrady a dvorku místo pro setkávání při kulturních pořadech, koncertech,výstavách výtvarného umění, přednáškách i třeba při pečení pizzy v nové peci. Přínosem byla i skutečnost, že se mladí lidé smysluplně zabavili.

   Prachatická radnice, která je vlastníkem objektu, po roce Pavle Zelenkové smlouvu o pronájmu neprodloužila s odvoláním na možnost zapsání Kralovy vily mezi kulturní památky. To se také na návrh spolku Pelyněk stalo. Město se však proti tomuto rozhodnutí hodlá odvolat. Podle spolku Živá vila, operujícího s vyjádřením ministerstva kultury ČR, k prohlášení vily za kulturní památku nejsou majetkové vztahy překážkou. To jsou tedy alespoň některé prameny zmíněné nejisté budoucnosti vily.

   Členové spolku předložili radnici řadu návrhů, jak tuto situaci řešit, naposledy i na minulém jednání prachatického zastupitelstva. Odpovědí jim bylo mlčení. Za této situace působil páteční večer ve vile, osvícené řadami planoucích svící, jako neoficiální rozloučení s vilou. Ale nálada nebyla nikterak uplakaná. 

   Přednáška historičky umění a architektury doktorky Iris Meder, nazvaná Fritz Reichl - jeho architektura ve světě a v Prachaticích, se těšila velké pozornosti zaplněného sálu ve vile. Historička se narodila v roce 1965 v Pforzheimu v SRN, studovala dějiny umění a literaturu ve Stuttgartu a ve Vídni. Iris Meder dnes žije a pracuje jako kurátorka a badatelka ve Vídni. Je autorkou mnoha přednášek, výstav a publikací o středoevropské moderní a současné architektuře. 

   V disertační práci se zabývala i architekturou Fritze Reichla, který se inspiroval prací Adolfa Loose, a vilou J. N. Krale v Prachaticích. Patří k vedení Rakouské společnosti pro architekturu. Při prachatické přednášce promítla i celou řadu fotografií a věnovala se také dalším architektům a osobnostem komentované doby. 

   Po ní se ujal slova doktor Hans Kral, který se narodil v roce 1930 v Prachaticích jako starší syn stavebníka vily Johanna Nepomuka Krale, velkoobchodníka a majitele pražírny kávy. Tady ve vile prožil Hans Kral patnáct 15 let svého života. V květnu 1945 byl spolu se zbytkem rodiny nucen vilu opustit a rok poté následoval jejich odsun z Československa. 

   V Německu vystudoval Hans Kral chemii. Přednášel na univerzitách a věnoval se výzkumu. "Téma vily v Prachaticích už jsem měl pro sebe zcela uzavřené. Do té chvíle, než mě kontaktovali členové spolku Živá vila. Jejich snahám o záchranu funkcionalistické památky od té doby držím palce," uvedl Hans Kral. Podle jeho slov také doufal, že se během  tohoto večera bude moci setkat také se starostou Prachatic Martinem Malým, ale to se nesplnilo. 

   Manželka Hanse Krale odpověděla na otázku PRACHATICKOnews.cz, co ona říká na na osud a současnost vily. "Jsou to pro mě velmi krásné vzpomínky a jsem moc ráda, že jsem ji mohla nyní navštívit. Spolku na záchranu vily také fandím a přeji všechno nejlepší, " řekla Traudl Kral.

   Na její slova navázal a trochu je objasnil Hans Kral. "Svoji budoucí manželku jsem poznal, když jí byly tři roky. Žili jsme totiž oba ve vile, společně jsme si hráli a také lezli po stromech," vysvětlil s úsměvem skutečnost, že i jeho manželka může mít na vilu v Prachaticích pěkné vzpomínky. 

   Hans Kral také ve své promluvě naznačil, že vila, v jejíž budoucnost věří, by mohla dobře sloužit například pro studenty architektury. Mohli by tu jednak pracovat při její obnově, a pak se tady účastnit odborných přednášek a dalších akcí. Velkou podporu zachování této památky, jejímu zvelebení a zapojení do života vyjádřila také rakouská historička architektury a umění Iris Meder. 

   Představitelkám spolku Živá vila Barboře Staňkové a Pavle Zelenkové předal Hans Kral dárek a poděkoval jim za pozornost a péči, kterou vile věnují. Ty zase poděkovaly všem, kteří se na starosti o vilu podílejí. Účastníci večera obdrželi také Pamětní listy s drobnou grafikou Kralovy vily - Villa Kral 1932 ke Dni architektury. 

   Dlouho se pak rozvíjela debata mezi přítomnými. S Hansem Kralem si promluvila i prachatická zastupitelka, ředitelka ZŠ Národní Hana Bolková. Do diskuse se zapojil i ředitel prachatického Gymnázia Alexandr Zikmund. K Hansi Kralovi se přihlásila i jeho někdejší spolužačka ze zdejšího gymnázia, pocházející ze staré prachatické rodiny Praxl. Mluvili jsme i s Alfonsem Richardem Knausederem, který vyrůstal v budově přes ulici naproti vile. Povídání nebralo konce... 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...