Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Prachatická Obec baráčníků Vitoraz oslavila své sedmdesátiny

  PRACHATICE - 20. září 2016 - 9:34 - Vydatný liják nedal vůbec šanci baráčníkům v sobotu 17. září dopoledne rozvinout prapory a v krojích projít průvodem k poctě 70. výročí založení Obce baráčníků Vitoraz Prachatice na náměstí, ale zahnal je i s hosty pod střechu do velkého sálu Národního domu. Oslava tady však nebyla téměř o nic ochuzena.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

Všechny vítala v nazdobeném sále nabitém k prasknutí prachatická dechová hudba pod vedením kapelníka Václava Franze, na stolech květiny a nejrůznější dobroty, na stěnách fotografie, ve tvářích baráčníků slavnostní nálada. Uvítání se jménem všeho konšelstva ujala rychtářka Obce baráčnické Vitoraz Věra Davidová, která mezi hosty pozdravila především starostu Prachatic Martina Malého.

   V průběhu oslavy nechyběla ani baráčnická hymna Baráčník být. Celý průběh sedění tetiček a sousedů se svými hosty v každém okamžiku potvrzoval, že baráčníci umějí ctít tradice. Na úvod zazpívalo duo tetiček Marie a Jarmily Šímových, sálem se za potlesku přítomných prošel oku lahodící baráčnický dorost, místy až potěr, impozantní byl nástup praporů všech zúčastněných baráčnických obcí, následovala česká hymna v podání zpěvačky Martiny Pivoňkové a pak dojímavá a zvony podbarvená vzpomínka na zemřelé členy se zažehnutou svící.

   Po zprávě vzdělavatelky a další zprávě syndičky následovala projekce dokumentu studia JVP nazvaného 7 osobností k 70. výročí. Došlo samozřejmě i na přátelské zdravice sousedů z okolních baráčnických obcí. Dárky a květiny pak obdrželi zasloužilí sousedé, tetičky, podporovatelé a hosté.

   Jak připomněla Hana Rabenhauptová z kanceláře prachatického starosty, první baráčnický spolek ustavili v roce 1873 v Kolíně s názvem Svobodná obec Baráčníků. Název dostal po hostinci, kde se tak stalo, řečeném Baráček. Obec baráčníků Vitoraz Prachatice byla založena v roce 1946 v hotelu Černý kříž. Měla dvacet členů a prvním rychtářem se stal Ludvík Prokop.

   Prachatičtí baráčníci spadají pod X. župu Josefa Holečka ve Vodňanech. Společně s obcemi Vodňany, Radomyšl, Pištín, Písek, Zliv a Malenice. V současné době je rychtářkou Obce baráčníků Vitoraz Prachatice Věra Davidová. Stojí v čele konšelstva, do kterého patří syndik (syndička), berní, praporečník, písmák, vzdělavatelka a místorychtářka. Dnes je tu  baráčníků 27, ale bývala jich i stovka. V jejich řadách je také starosta Prachatic Martin Malý.   

   Jako nepolitický spolek kladou i prachatičtí baráčníci důraz na udržování staročeských tradic a zvyků, uchovávání původních krojů, pravidelná sedění na rychtě či návštěvy osamocených a nemocných. Každým rokem jsou také ozdobou hlavního průvodu na červnových Slavnostech Zlaté stezky v Prachaticích a nechybí ani při dalších slavnostních okamžicích života města pod Libínem. 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...