Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Malířka Martina Chumová vystavuje v Zimní zahradě

  PRACHATICE - 12. srpna 2016 - 16:48 - Od počátku tohoto týdne patří Zimní zahrada prachatické Nové radnice nevšedním obrazům mladé malířky Martiny Chumové z Prachatic. Hosty na vernisáži v pondělí 8. srpna přivítala a po léta budovaný věhlas této komorní galerie připomněla pověřená vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu radnice v Prachaticích Jiřina Dolejšková.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Zdůraznila například, že výstava obrazů Martiny Chumové v Zimní zahradě plynule navazuje na bohatý týden plný umění a přátelství umělců ze sedmi evropských zemí, kteří si v Prachaticích dali dostaveníčko při 11. ročníku mezinárodního výtvarného workshopu SALVE.

   Výtvarnice si svou, jak řekla, teprve druhou veřejnou výstavu, uvedla před svou rodinou, blízkými a dalšími hosty sama. Můžeme vám o ní tedy například říci, že rodačka z Prachatic po základní škole vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky v Českém Krumlově v oboru malba.

   Studium u sv. Anežky dokončila Martina v roce 2010. A zase to nebyla jen tak obyčejná maturita. Získala při ní totiž ocenění za zpracování praktické části maturitní zkoušky a za její ústní obhajobu od akademické malířky Evy Výborné, vedoucí oboru Klasická malba a nové technologie.  

 

   Prvního a hned mezinárodního významného uznání dosáhla Martina Chumová ještě v době studií, a to v roce 2009 v Itálii. Úspěch jí přinesl obraz malovaný k poctě patronky Santa Reparata pro italské město Terra del Sole. "Obraz byl podle tamní tradice vydražen na církevní slavnosti," řekl otec malířky Petr Chum.

   Následovaly výstavy na radnici v bavorském Röhrbachu s mladými výtvarníky ze ZUŠ Prachatice, pak poprvé v prachatické Zimní zahradě a následně ve Street baru v Prachaticích. O dvou těchto výstavách jsme v PRACHATICKOnews.cz informovali.   

   Stejně cílevědomě, jak o sobě a své tvorbě promluvila na úvod Martina Chumová, promlouvají k návštěvníkovi výstavy i její obrazy. Dalo by se říci, že expresivností ztvárnění nevšedních témat až provokují. Původně jsme měli za to, že se jejich autorka hlásí k vyznavačům Emo stylu. "Nejsem vyznavačkou tohoto stylu, spíše se řadím ke stylu Gothic, avšak mé obrazy se k žádnému z těchto stylů nehlásí, jedná se čistě o mou vlastní tvorbu a cestu," vysvětlila nám Martina Chumová.

   Držíme mladé malířce palce a přejeme hodně úspěchů v další tvorbě. Není pochyb, že o ní ještě mnohokrát uslyšíme.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...