Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Pozdraveno buď krásné historické město Prachatice - SALVE!

  PRACHATICE - 12. srpna 2016 - 8:03 - Více než dvě desítky umělců ze sedmi zemí Evropy hostily od 31. července do 7. srpna Prachatice v rámci 11. ročníku mezinárodního výtvarného workshopu SALVE - Budiž pozdraveno Město Prachatice. Tématem byla Kytice pro Prachatice. Záštitu nad sympoziem převzala Asociace jihočeských výtvarníků a její partnerská bavorská asociace výtvarníků, které na něj vyslaly své umělce.  

 Text: Zdeněk Přibyl, PRACHATICKOnews.cz, a Jiřina Dolejšková, pověřená vedením odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice, foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Poslední červencovou neděli se do Prachatic sjeli výtvarníci a výtvarnice ze Slovenska, Itálie, Francie, Rakouska, Německa, Japonska a České republiky. Dílnu provázel zajímavý program, který připravili organizátoři z odboru kultury, školství a cestovního ruchu radnice v Prachaticích.

   Patřilo k němu úvodní přivítání umělců, kterého se ujal radní pro kulturu Václav Kuneš, a také rozdání pláten a barev. To jako vždy. Ale následovala úplná novinka: poprvé v historii SALVE na zahájení slavnostně otevřeli v Zimní zahradě Nové radnice výstavu. Tentokrát abstraktních obrazů účastníka dílny německého malíře Rolfa-Dietera Wűhrla.

   "Každý rok SALVE inspiruje, potěší i osloví řadu umělců z mnoha evropských zemí. Každý vypráví svůj příběh, ač jiným stylem, formou, technikou. Někdo stroze, jiný lyrickou básní. Silnou stránkou je vždy rozdílnost pohledu a kulturních i tvůrčích výpovědí na danou tématiku," uvedl radní Václav Kuneš.

   K letošnímu tématu dílny Václav Kuneš dodal: "Úlohu zátiší nelze z hlediska předmětného světa i námětů v umění opomenout. Individuální vyznání tématu bylo a je nejvděčnější právě u květinových zátiší a malby květin. Námět letošního SALVE - Kytice pro Prachatice - byl  proto spojením architektonické historické stavebnosti a působivosti, dané motivem z prachatického prostředí, a široké škály výtvarného, poetického lyrismu."

   Aby stihli tvořit a přitom zároveň využít programovou nabídku organizátorů, museli se výtvarníci čile otáčet. Také se hned v pondělí ráno všichni pustili do práce v jídelně horního internátu pedagogické školy. Mohli jste ale třeba vidět družné italské malíře dopoledne u kašny na prachatickém náměstí. Pilný měli všichni celý týden.

   V pondělí večer se výtvarníci setkali v obřadní síni města se starostou Prachatic Martinem Malým. Ve středu měli na programu celodenní výlet na Šumavu. Navštívili při něm například sklárnu v Anníně, která po 70 letech opět rozpálila huť, rozhlednu na Svatoboru, město Sušici a největší hradní zříceninu v Čechách - Rábí.

   Týdenní mezinárodní setkání výtvarníků v Prachaticích bylo znovu symbolem výtvarné elegance a krásy, potvrdilo, že je opravdovým fenoménem města. SALVE vyvrcholilo v neděli 7. srpna v podvečer vernisáží výstavy vytvořených prací v přízemí Kulturního centra Otto Herberta Hajeka na prachatickém Velkém náměstí.

   V přátelské atmosféře poděkoval starosta Prachatic Martin Malý všem výtvarníkům za jejich tvorbu a pěkný vztah, který si k hostitelskému městu vytvořili. "Budeme vaše práce spolu s naším městem dál propagovat na různých místech Evropy," uvedl starosta Martin Malý. Přátelskými slovy promluvili k umělcům také radní pro kulturu Václav Kuneš a předseda Asociace jihočeských výtvarníků Vít Vavřinec Pavlík. Koncem srpna poputuje výstava obrazů a několika fotografií z letošního SALVE také na Krajský úřad Jihočeského kraje do Českých Budějovic.

   Město Prachatice si od každého umělce vybírá jedno vytvořené dílo a ponechává je ve svém depozitáři. Z této úžasné a stále se rozrůstající sbírky sestavuje kolekci, kterou prezentuje město a výtvarníky ze SALVE v Praze, Vídni, a také Itálii, Francii a na dalších místech. Zároveň díky umělcům získává zpětnou vazbu, jak historické a krásné Prachatice vnímají ruce, srdce a duše malířů špičkových kvalit v současném proudu moderního umění. Projekt SALVE Prachatice je hlavně o umělcích, a také o nádherném městě, v němž se odehrává. 

   Dalším přínosem SALVE je rozvoj výtvarné, kulturní a společenské spolupráce v oblasti výtvarnictví a cestovního ruchu nejenom příhraničních měst, vzájemná inspirace a výměna zkušeností, podpora společenských setkání a vzájemného obohacování se umělců při výtvarném workshopu. Toho si účastníci dílny podle jejich slov velmi považují. Jednotliví umělci také při vernisáži ocenili zřídka kdy vídanou vysokou uměleckou, lidskou i organizační úroveň letošního ročníku setkání.

   V neposlední řadě bychom rádi uvedli dva důležité momenty. Především ten, že Mezinárodní výtvarný workshop SALVE byl podpořen z Grantového programu Jihočeského kraje Podpora kultury, jak také zdůraznila referentka kultury a cestovního ruchu Miroslava Šandová.

   A vysoké ocenění patří - za jejich velký podíl na zdárném průběhu SALVE - dvěma perfektním tlumočníkům - italštinou s grácií vládnoucí Petře Střelečkové (mimochodem - rodačce z Prachatic) a preciznímu překladateli do němčiny Dušanu Horálkovi z Českých Budějovic.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...