Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Egyptologická společnost prachatická měla milé hosty

 PRACHATICE - 3. července 2016 - 8:54 - Na pozvání Egyptologické společnosti prachatické (EGS) přijela do Prachatic tento týden nadmíru vzácná návštěva. V restauraci Bastion přivítali členové EGS a zájemci z řad veřejnosti ředitele Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze profesora Miroslava Bártu a vědeckou pracovnici ústavu Dr. Veroniku Dulíkovou.

 Text: Zdeněk Přibyl, PRACHATICKOnews.cz, foto: Jiří Hagara, Egyptologická společnost prachatická, a Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Hosty přivítal předseda Egyptologické společnosti prachatické Milan Harant. Na programu veřejné části byly dvě odborné přednášky. Veronika Dulíková se věnovala archeologické expedici v Jižním Abúsíru na podzim 2015. Přednáška profesora Miroslava Bárty nesla název Cesty komplexních civilizací a přerušované rovnováhy s nadtitulem Cesta nahoru a dolů táž jest.

   Veronika Dulíková, která je špičkovou odbornicí zejména na příbuzenské vztahy dávných obyvatelů Egypta pochovaných v Abúsíru, zčásti navázala na svou prachatickou přednášku letos v lednu. Nově připojila řadu dalších informací z výzkumu v šachtě číslo 14. 

   S napětím sledovali posluchači její vyprávění doprovázené obrázky o odkrývání starých hrobů, nálezu osmdesáti dřevěných sošek - služebníků zemřelého na onom světě, studiu obsahu rozpadlých rakví, nálezech starých šperků nebo zdobených nepravých dveří sloužících duchu zemřelého, ale i zklamání výzkumníků nad vykradenými hroby, které původně slibovaly nové objevy.   

   "Expedice nejsou jen nálezy. Je to především tým lidí, z nich každý ovlivňuje atmosféru skupiny. Velké díky všem, kteří se na výzkumu podíleli," zakončila svou přednášku Veronika Dulíková. 

   Také profesor Miroslav Bárta začal nálezy českých výzkumníků v Egyptě. Jak uvedl, o práci se tu bát nemusí, je jí ještě mnoho. Zmínil se také o náročných podmínkách výzkumů. Například hroby jsou uloženy deset metrů pod současným povrchem. Zaujal i poznámkou, jak velkým pomocníkem jsou pro výzkumníky brouci, kteří tisíce let žijí na stejném místě a odrážejí se v nich změny v přírodě. Díky jejich analýze například víme, že Sahara byla vyprahlá už ve 23. století před Kristem.

   Přednáška profesora Bárty Cesty komplexních civilizací a přerušované rovnováhy byla samozřejmě pro znalce. Ale člověk, který se zajímá o dění kolem sebe, v životě už bez ohledu na věk něco dokázal, je připraven svět měnit, je přístupný novým informacím a nepostrádá smysl pro humor, si v ní rozhodně našel hodně pro sebe. Mimochodem - ta předchozí skoro definice "pasuje" právě na členy Egyptologické společnosti prachatické.

   Tak jsme se například dozvěděli snad nejdůležitější informaci přednášky, že všechny změny nedějí se lineárním vývojem, ale zásadně skokem. Což platí jak pro společnost, tak třeba i neživou přírodu či ceny komodit na burze. Změnám předchází působení dlouhodobých trendů, příčin a spouštěčů a těsně před skokovou změnou rozkolísání systému. 

   Připomněl rovněž životem potvrzený poznatek, že co vás přivede nahoru, způsobí také kolaps a cestu dolů. Na ukázku, že krize mobilizují lidský intelekt, uvedl, a na obrázku ukázal, zvláštní místo ve východním Turecku, dnes nepřístupné, kde se člověk z příčin, o kterých detaily nevíme, poprvé vydal ve svých stavbách na vertikální cestu.  

   Řeč přišla i na komplexitu neboli míru složitosti systémů, také pravdu o vzniku a působení CO2, vlivu lobistů ve společnosti a růst jejich počtů, nebo desítku nejvlivnějších mužů ve světě, kteří jsou všichni na výplatní listině mocné globální investičně bankovní společnosti Goldman Sachs. Rychle se přibližující nefunkčnost naší společnosti dokumentoval profesor Bárta například na novém občanském zákoníku, který je většině lidí zcela  nesrozumitelný a přitom z něho mají čerpat především své povinnosti.

   Za člověka, který se nejvíce zasloužil o rozvoj lidstva, označil profesor Bárta Johannese Gutenberga, vynálezce technologie mechanického knihtisku pomocí sestavovatelných liter. Důsledkem rozšíření jeho objevu byla masová produkce knih a přelom v možnostech šíření informací. Svou přednášku zakončil profesor Bárta citátem z oblíbeného autora Karla Čapka: Představte si to ticho, kdyby lidé mluvili pouze o věcech, kterým rozumí.

    Po přednášce pro veřejnost následovala beseda hostů se členy Egyptologické společnosti prachatické. "V užším kruhu jsme jako vždy řídili zeměkouli," napsal k tomu na síti s humornou nadsázkou člen EGS prachatické Jiří Hagara. Doktorka Veronika Dulíková dostala od hostitelů květiny, a také speciální dort zpodobňující velký sen každého egyptologa - objev dosud nenalezené hrobky Imhotepa, egyptského vezíra, kněze a architekta, kterému se připisuje stavba první stupňovité pyramidy. Dort vážil pět a půl kilogramu... 

   Profesor Bárta i jeho kolegyně se poté stali čestnými členy Egyptologické společnosti prachatické. Oba hosté převzali z rukou předsedy Egyptologické společnosti prachatické Milana Haranta jak velké, zlaté plakety, tak patřičné potvrzovací glejty s textem šitým každému z nich přímo na míru.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...