Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Do Prachatic dorazila karavana soumarů, jako vždy...

 PRACHATICE - 24. června 2016 - 9:33 - Dnes v pátek 24. června opět přivítáme v odpoledních hodinách karavanu soumarů z bavorského Grainetu. Přiveze trasou někdejších kupeckých cest přes hraniční Mechový potok symbolicky sůl jako před více než tisíci roky. A také tradičně zahájí Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Normální obrázek posledního červnového víkendu ve městě pod Boubínem. Ale nebylo tomu tak vždycky.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Po dlouhých desítkách let skoro neprodyšně uzavřených hranic mezi Čechy a Německem byl po sametové revoluci člověk, který před dvaceti lety prošel přes hraniční hřeben jako první cestu z Grainetu do Prachatic. Byl to Hans Fuchs z grainetské radnice, dnes vrchní soumar Soumarského spolku. V Prachaticích ho přijal starosta města Miroslav Bojanovský. Ten pak podepsal první partnerskou smlouvu o spolupráci Prachatic a Grainetu Josefem Grabmeierem, starostou Grainetu. Pak následovaly další smlouvy se sousedy. V čele nového přátelství podávali ruku čeští muzikanti, lidé od kultury.

   O prvních dvou jmenovaných, Miroslavu Bojanovském a Hansi Fuchsovi,  vlastně bylo především slavnostní zahájení Säumerfestu, po našem Slavností Zlaté stezky, ve středu 22. června v Grainetu spojené se startem karavany do Čech. Třetí, Josef Grabmeier, spí svůj věčný sen na grainetském hřbitově, kde na jeho upraveném a bílými růžemi obrostlém hrobě slunce rozsvěcuje průhledný krystal soli. Však k němu také prachatický starosta Martin Malý v čele skupiny českých účastníků a zástupci soumarů z české i bavorské strany na důkaz úcty položili kytici květů.

   Zahájení oslav Zlaté stezky a start karavany jsou v Grainetu příjemnou lidovou slavností. Koně před cestou odpočívají ve stínu horkého dne, u kostela se pase a na obdiv dětí se těší stádečko koziček zdejšího pana faráře, kapela českých muzikantů střídá jedna druhou, zpívají a tančí děti z grainetské školy, soumaři se před cestou posilují u ohniště, jídlo a pití je zadarmo. 

   Také promluví bezmála tucet hostů včetně landráta- předsedy okresu Freyung - Grafenau Sebastiana Grubera ze soumarské rodiny, všechny vítá starosta Grainetu Kaspar Vogel, opakovaně zní zasloužená chvála na Soumarský spolek Grainet, který udržuje tradice a má řadu českých členů, a samozřejmě na Euregio, jež se jakoby v pozadí stará o finance, ale bez něhož by to nešlo.    

   Když se karavana vydá z grainetského náměstíčka na cestu do Čech, novináři a fotografové jí málem nestačí. Jde sice rychlostí koně, ale není to žádná pomalá procházka. Jdou tři dny, první zastávku s přenocováním měli v Bishofsreutu, druhou ve Volarech. Dnes odpoledne dorazí  k nám do Prachatic. Pohlaďte je očima a pozdravte třeba potleskem. Zaslouží si to a budou vám rozumět. A o to právě jde, být a zůstat přáteli. Přestože ranní zprávy z Velké Británie dnes moc povzbudivé pro Evropský dům nebyly...  

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...