Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Pohádkový a královský Den dětí v Prachaticích nadchl

 PRACHATICE - 4. června 2016 - 10:34 - Pohádkový den přinesl dětem ve středu 1. června spoustu dobré zábavy. Postaral se o to celý houf organizátorů a spolupracovníků, od Města Prachatice přes Pohádkové království, Jihočeský kraj a České dráhy, po Městskou knihovnu Prachatice a Dům dětí a mládeže. U některých okamžiků bohatého a netradičního Dne dětí jsme byli s našimi spolupracovníky také. 

 Text a foto: Zdeněk Přibyl, Lucie Jiraňová - Městská knihovna Prachatice, Lenka Goetzová - Pohádkové království

www.dre-kon.cz   

   Ještě než parní vlak s pohádkovým králem Václavem V., Vydrou zvaným, dorazil do Prachatic, zastavil se ve Strunkovicích nad Blanicí. Tady Jeho Veličenstvo uvítal kolega, král zdejšího městyse Karel Matějka, rovněž ve slavnostním rouchu. Poprvé na Prachaticku tu byl představen nový cestovní pas Jihočeského pohádkového království a Šumavy.

   Pro Pohádkové království to byl už 14 Pohádkový den. V Prachaticích samozřejmě začal příjezdem parního vlaku s pohádkovou družinou. Pohádkového krále Vydru i jeho doprovod v čele s pohádkovým kancléřem Marcelem Goetzem a komořím Milanem Poláčkem přivítal starosta města Martin Malý.

   Děti z Mateřské školy Skalka v lijáku, jenž se náhle spustil, neúnavně provolávaly Ať žije král!, a ten jim odpovídal Ať žijí děti! V čele zástupu vítajících byla i zástupkyně Městské knihovny Prachatice, prachatických dětí i pohádkových bytostí - víla Majolenka, hlavní postava dvou dílů knihy, kterou napsal spisovatel Hynek Klimek společně s dětmi z prachatických základních škol. Majolenka krále doprovázela i v průběhu následujícího programu Dne dětí.

    Dalším z mnoha zajímavých okamžiků byl v Radničním sále Staré radnice slavnostní křest knihy Ze Šumavy Špalíček pohádek a básniček, spisovatele Ondřeje Fibicha, jehož tvorba je zaměřena zejména na region Šumavy a Strakonicka.

   Program zahájilo vystoupení dětí ze ZUŠ Stachy, které si pod vedením Michaely Vacíkové připravily i vtipné překvapením pro pana Fibicha. Děti zaujaly básničkami a písničkami z křtěné knihy a svým kvalitním a zábavným programem potěšily nejen autora knížky, ale všechny přítomné diváky. Následovalo vystoupení studentů ZUŠ Prachatice, kteří společně s Jakubem Weissem zazpívali dvě písně. Svým zpěvem diváky potěšil i Jiří Smrž, folkový zpěvák a písničkář, který zhudebnil text Ondřeje Fibicha o třech sirotcích. Vystoupily i děti ze ZŠ ve Zdíkově.

   Samotného křtu knihy se ujali starosta Prachatic Martin Malý a ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. Oba popřáli knize šťastnou a úspěšnou cestu mezi čtenáře.

   Vyprávění Ondřeje Fibicha ilustroval Petr Štěpán. Barevně pojatá kniha je plná říkadel, hádanek, pověstí, pohádek a písniček, které zhudebnili například Jan Burian či Jiří Smrž.

   "Je určena všem milovníkům Šumavy, malým i velkým, kteří se v ní potkají se zvířaty i květinami, zajímavými místy i plynoucím časem," uvedl pro PRACHATICKOnews.cz Ondřej Fibich, šumavský spisovatel a synovec básníka Vítězslava Nezvala. Zvláště pro Prachatičany byly podle slov autora vytvořeny básně Čarovná zahrada (Libín) a žertovná Tour de Fefry. Knihu o 160 stranách vydalo Nakladatelství Hrad Strakonice. 

   Pohádkové království také uskutečnilo v areálu Sportovních zařízení v Prachaticích svůj sněm. Představilo cestovní pas sportovcům, předalo prestižní ceny České pohádkové akademie a originální sošky Český Jakub, jmenovalo nové pohádkové ministry, došlo i na královskou autogramiádu,  otevření nové pohádkové infokanceláře v Knihkupectví Müller a slavnostní ukončení putovní výstavy 21 let Jižních Čech pohádkových v Městské knihovně Prachatice.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...