Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Zajímavé výstavy o Svatodušní pouti ve Vlachově Březí

 VLACHOVO BŘEZÍ - 18. května 2016 - 7:53 - Doprovodný program Svatodušní pouťové slavnosti ve Vlachově Březí lákal o minulém víkendu také na dvě zajímavé výstavy. V bývalém hraběcím pivovaru nabízel výstavní sál cestovatelské fotografie Jaroslava Haise, a také sbírku fotoaparátů Josefa Floriana. Hodně lidí si sem našlo cestu už při vernisáži v sobotu 14. května, ale i v neděli. A rozhodně nebyli zklamáni.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   V impozantním výstavním sále s vysokými bílými zdmi, mocnými trámy nad hlavou a malými, téměř "střílnovými" okénky, uvedl své fotografie sám autor Jaroslav Hais. Tento pracovník Stavebního úřadu Prachatice na prachatické radnici a milovník železnic se představil ve Vlachově Březí jako zkušený cestovatel a citlivý fotograf.

   Podle jeho slov už mu zbývá jen asi sedm zemí v Evropě, kde dosud nebyl. Fotografií se zabývá od 80. let minulého století. Patří k autorům, kteří jsou z technického hlediska takříkajíc podobojí, totiž vyznávají jak digitální fotografii, tak i fotografování na filmy. 

   Výstava jeho fotografií se skládá ze dvou částí. První zahrnuje část snímků, které autor původně vystavil před jedenácti lety ve skromnějších prostorách Vimperské čajovny, proto mají menší formát. Jde o fotografickou sklizeň autorových výprav na Island, Faerské ostrovy, do Norska a Finska. Druhá část na ni volně navazuje novějším souborem snímků z Madeiry, kterou autor navštívil v roce 2006. A právě působivé snímky z Madeiry charakterizovaly celou autorovu výstavu.

   Jak slíbil, rád se formou "několika vět" podrobně rozdělil s diváky o své poznatky z fotografovaných míst. Bylo to velmi zajímavé, o čemž svědčila neutuchající pozornost návštěvníků, kteří s Jaroslavem Haisem obešli jeho výstavu a nakoukli tak do zajímavých míst ve světě. 

   Velké pozornost se těšila rovněž výstava fotoaparátů, kterou pro bývalý hraběcí pivovar připravil Josef Florián. Představil tu vlastně celou svou sbírku, čítající na stovku přístrojů. "Začal jsem sbírat fotoaparáty před nějakými patnácti roky, v době, kdy si lidé začali pořizovat digitální aparáty a zbavovali se přístrojů na film většinou z ruské produkce a z výroby v NDR," řekl nám Josef Florián.

   A pak také některé své pěkné kousky s mikrofonem v ruce návštěvníkům představil. Byla mezi nimi například řada již legendárních fotoaparátů z produkce české Meopty značky Flexaret nebo několik skvělých a stále funkčních objektivů pro středoformátový Pentacon six. Samozřejmě nechyběla ani sběratelova "srdeční záležitost" - Mikroma I, miniaturní český fotoaparát na 8 mm film. "Vyšla mě na šest tisíc, ale mám z ní velkou radost," řekl Josef Florián.

   Jak už to bývá, chodili za sběratelem také návštěvníci, kteří drželi v ruce nějaký starý přístroj, a přišli se poradit. Jeden takový kousek zaujal i nás - byla to originální Leica I z německého Wetzlaru, prý snad dokonce se založeným černobílým negativním kinofilmem, který umíme vyvolal i v naší redakci. "Po některé Leice stále toužím," řekl sběratel. Na prodej zatím nedošlo, ale alespoň jsme pro vás ten úžasný kousek vyfotili.

   S oběma autory vystavujícími o pouti ve Vlachově Březí jsme v kontaktu a budeme vás průběžně informoval o jejich aktivitách. Teď se můžete s námi do výstavního sálu vlachovobřezského hraběcího pivovaru podívat...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...