Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Dialogy s historií v Neumannce osloví širokou veřejnost

 PRACHATICE - 21. dubna 2016 - 9:28 - Nový cyklus přednášek o architektuře a veřejném prostoru odstartoval v předvečer minulého víkendu v centru Neumannka ve stejnojmenné ulici v Prachaticích. A hned první přednáška v pátek 15. dubna přilákala tolik zájemců, že si museli rezervovat místa v přednáškovém sálku a na některé z nich židle prostě nezbyla.

 Text: Zdeněk Přibyl, foto: Zdeněk Přibyl a Ateliér TŘIARCHITEKTI

www.dre-kon.cz   

   Dlužno říci, že přednášky cyklu Dialogy s historií probíhaly zatím ve větších městech, jako je Brno či Plzeň, a je jen dobře, že si nacházejí cestu i do míst, jako jsou Prachatice. Jsou určeny pro širokou veřejnost - potenciální soukromé stavebníky, zástupce městské samosprávy, developery a všechny další zájemce.

   Garantem projektu je ing. arch. Michaela Zucconi. "To nové, co vzniká, by mělo komunikovat s místem, vést dialog s tím, co už tu bylo. Měl by být veden dialog s historií s vědomím, že to je odkaz do budoucnosti," říká autorka konceptu přednášek M. Zucconi. "A dialog také proto, že očekáváme od vás, kteří jste přišli, že se aktivně zapojíte do debaty," dodává. 

   Hostitelem projektu Dialogy s historií je u nás Jakub Nepustil, šéf architektonického a designového centra Neumannka. Své úvodní slovo pojal v duchu záměrů cyklu, a také jako osobní vyznání člověka, který se dlouhodobě zabývá veřejným prostorem a životem v něm. 

   "Když jsem přišel před pětadvaceti roky do Prachatic, viděl jsem v tomto městě velký potenciál pro jeho perspektivní rozvoj. Například z zachovaném historickém jádru, viděl jsem město bez velké zátěže a bez brownfieldů, s lázeňskou minulostí, obklopené zachovanou přírodou v podhůří Šumavy," uvedl Jakub Nepustil a pokračoval: "Po dvaceti pěti letech musím říci, že tento potenciál je kompletně promarněný. Domy v historickém centru mají sice nové fasády, ale jsou prázdné a nevydělají si na sebe. Obchodní řetězce likvidují maloobchod, ve městě ubývá obyvatel, mladí lidé odcházejí, nevidí tu budoucnost ani perspektivu pro své děti..."

   První přednášky v Prachaticích se ujal inženýr architekt Michal Fišer z ateliéru TŘIARCHITEKTI, a to na téma Revitalizace nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Šlo o komplexní úpravy veřejných prostranství podél břehu řeky Ohře v kontextu středověkého jádra města Kadaně, jeho historických předměstí a navazující okolní krajiny. 

   Projekt zahrnuje stavební a krajinářské úpravy, rekonstrukce i novostavby pozemních a dopravních staveb, vodních děl, technické infrastruktury, stejně jako specifické výtvarné instalace. A například také vybudování originálně řešené cyklostezky a in-line stezky v původně neprůchodném prostoru. Celkové náklady dosáhnou 200 milionů, investorem je Město Kadan s chápajícím vedením radnice, podíl dotací se blíží ke třem čtvrtinám nákladů. 

   Působivým střídáním fotografií povodního stavu, plánů, vizualizací představujících cíl a fotografií z dnešní skutečnosti, provedl architekt posluchače dvěma již realizovanými etapami revitalizace nábřeží. 

   Neméně zajímavé bylo i druhé téma architekta Michala Fišera, kterým se stal projekt komplexní revitalizace brownfieldu historického jádra v Ústí nad Orlicí. Jednalo se doslova o reinkarnaci opuštěného továrního areálu a jeho přetvoření na veřejná prostranství, dům dětí a mládeže, informační centrum, městskou galerii, bydlení, obchody, služby, administrativu i parkování.  

   Dotřetice si architekt Michal Fišer připravil bonus - Prachatice na první pohled. Před přednáškou si s fotoaparátem u oka prošel město, které navštívil poprvé. Posluchačům své obrázky promítl a nasnímané budovy a prachatická zákoutí po svém okomentoval. Není bez zajímavosti, že z pohledu architekta například obstálo centrum městské památkové rezervace, budovy soudu a Prioru, i altán ve Štěpánčině parku. Horší už to bylo třeba s budovou pošty, zadními trakty některých objektů na Malém náměstí, křižovatkou pod bývalou kasárenskou bránou apod. 

   V následující debatě se účastníci z řad posluchačů i přítomní architekti shodli na tom, že je naprosto nezbytné, aby radnice ve městech své architektonické plány na změny konzultovaly s občany, ba aby se s nimi přímo radily. Pak to lidé pochopí a podpoří. Potvrzují to i zkušenosti z měst, která realizovala náročné projekty, o kterých byla v Neumannce řeč.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...