Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Umělci Nového sdružení se představují v Dolní bráně

 PRACHATICE - 3. března 2016 - 9:03 - Pod názvem Z ateliérů Nového sdružení je od pondělka 29. února přístupná v prachatické Galerii Dolní brána reprezentativní výstava prací tohoto seskupení pražských umělců. Prohlédnou si ji můžete do 31. března.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Vernisáž uvedla pověřená vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřina Dolejšková, která přivítala starostu Prachatic Martina Malého, předsedkyni Nového sdružení pražských umělců, akademickou malířku Alenu Petříčkovou a radního pro kulturu Václava Kuneše. O skvostný hudební rámec se postaral evropsky silně proslulý Klarinetový soubor Prachatice pod uměleckým vedením Jana Hovorky.

   Jak připomněla Jiřina Dolejšková, výstavu členů Nového sdružení v Prachaticích je možné brát jako reciproční za nedávnou výstavu vybraných prací z deset let slavícího workshopu Salve Prachatice právě v Praze. Toto mezinárodní setkání umělců vysoce ocenil starosta Prachatic Martin Malý, který zdůraznil jeho přínos pro město i rozvíjení spolupráce umělců z mnoha evropských zemí. Z přání poznat Prachatice, město tak zajímavých tvůrčích lidí a kulturních aktivit, se vyznala Alena Petříčková. Představila vystavující umělce a vyslovila přání dále spolupracovat.

   Nové sdružení pražských umělců vzniklo v roce 1992 na podporu výtvarníků, kteří do té doby měli omezené výstavní možnosti. Od svého založení je nepřetržitě aktivně činné. Charakterizuje ho otevřenost a volný přístup i "výstup" výtvarníků, kteří nejsou ohraničeni ani věkem a dokonce ani spolkovými pravidly. Sdružením tak prošly postupně desítky malířů, sochařů, grafiků, sklářů fotografů i teoretiků umění. 

   Dnes v něm aktivně pracují tři desítky výtvarníků, většinou středního a pokročilejšího věku. Dvacet z nich, což je úctyhodné číslo, se jich představuje v prachatické Galerii Dolní brána, která je Mekkou nejen jihočeských umělců. Vystavené práce svědčí o tom, že pražským výtvarníkům nechybí moderní nápady, cit ani skvělé řemeslné zpracování. Doporučujeme! 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...