Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Děti ze ZŠ Zlatá stezka 387 Prachatice se představují

 PRACHATICE - 3. února 2016 - 16:37 - To jsme my! Tak se jmenuje až neuvěřitelně bohatá výstava prací dětí ze Základní školy Zlatá stezka 387 Prachatice (dříve zvláštní či speciální škola) k 60. výročí existence školy. Otevřena byla v Zimní zahradě prachatické Nové radnice v pondělí 1. února. Návštěvníci tu najdou třeba výtvarné práce na téma Prachatice v ročních obdobích, literární práce s tématem O čem sním a výrobky ze školních dílen. Výstavu můžete navštívit do 29. února.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Slavnostní vernisáž zahájila zastupující vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu radnice Jiřina Dolejšková. Přivítala místostarostu města Jana Klimeše a Janu Krejsovou, zastupitelku Jihočeského kraje a Města Prachatic. Druhý muž prachatické radnice vysekl poklonu dětem za jejich šikovnost a ocenil rovněž zásluhy učitelek a učitelů, kteří je vedou. Podívat se na výstavu přišel i starosta Prachatic Martin Malý.

   Ředitelka Miroslava Kunešová připomněla založení školy v roce 1956. Po řadě změn a přejmenování nese od 1. ledna 2006 název Základní škola Zlatá stezka 387 Prachatice. Sdružuje základní školu praktickou, základní školu speciální, základní školu při zdravotnickém zařízení a školní družinu. V právě probíhajícím školním roce se škola sloučila se Základní školou praktickou v Žíchovci. Jak šel život po dnešní dny ukazují podrobně obrázkové kroniky na výstavě.     

   Strhující součástí vernisáže byla dvě vystoupení dětí. Žáci a žákyně předvedli komponovaný hudebně pohybový program a recitační okénko přímo mezi vystavenými předměty a potom jeho druhou moderní taneční část ve foyeru radnice.

   Výstavu jsme si pak prohlédli v doprovodu ředitelky školy Miroslavy Kunešové. Na literárním panelu se děti rozepsaly o tom, o čem sní. Snům vévodí láska a příroda. "Bylo to velmi podnětné a také paní učitelka češtinářka z toho byla mile překvapená," řekla Miroslava Kunešová.

   Neméně působivý je panel Čím chci být, který vytvořili žáci vycházející ze školy. Nejdřív namalovali obrázky a pak dopsali text. Tak možná z některých bude hlídač v muzeu, prodavačka v potravinách, kadeřnice, půvabná zpěvačka nebo třeba traktorista.

   Následují poutavé autoportréty, které děti malovaly podle fotografií. Rozhodně nesmíte přehlédnout ani práce v souběžné chodbě. Jsou to doslova Sahulovské motivy Prachatic, které vznikly rozstříháním listů kalendáře na polovinu a vlastnoručním domalování obrázků.

   Protože škola vlastní keramickou pec, je na výstavě na první pohled patrné množství krásné keramiky, ale také výrobků ze dřeva, čemuž napomáhá funkční školní dřevodílna. Hlavně na prvním stupni se pracuje s papírem. Speciální třída se zase vyžívá v působivé arteterapii. Děvčata šijí, pletou háčkují, ale také třeba vytvářejí malované plůtky a velikonoční motivy či zdobené květníky. Zaujme i montáž z legendární stavebnice Merkur.

   Všechno doprovází loupané a nabarvené vrbové větvičky jako vkusná dekorace. Minout nemůžete ani kalendář k výročí Národního parku Šumava s obrázky dětí ze školy v prachatické nemocnici. Ostatně právě v nemocniční lékárně je nyní k vidění další výstava prací dětí z tohoto zařízení.

   "Do Zimní zahrady jsme se dostali využitím nabídky paní Dolejškové. Neváhali jsme ani chvíli - je to pro nás skvělá možnost prezentovat se před veřejností. Náš zisk, takříkajíc, spočívá v tom, že se k nám rodiče nebudou bát dávat své děti. Je to ostatně jedna z velkých myšlenek školy, přesvědčit rodiče, že naše škola je ta, kde se rodičům i dětem uleví od potíží.

   Nejsme tam ti, kteří jsou hloupí a všichni se jim smějí. U nás jsou stejné děti jako na základních školách, jenom to učení nám jde malinko pomaleji, a proto jsou u nás takové metody učení, které nám vyhovují, aby děti byly úspěšné. A zároveň mohou jít i na učební obory, zrovna tak, jako ostatní děti, jen se tam dostanou jinou cestou. A k tomu všemu nám má napomoci i tato výstava. Ukazuje totiž, že naše děti jsou šťastné, radost jim září z očí, užívají si dětství. To není všude běžné," řekla pro PRACHATICKOnews.cz ředitelka Miroslava Kunešová.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...