Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: V Neumannce hledejte věci s příběhem: Le Corbusier

 PRACHATICE - 1. února 2016 - 8:05 - Ikony 20. století Le Corbusier a Charlotte Perriand - nese název první letošní výstava v prachatické galerii a designovém centru Neumannka. Otevřena tu byla na ulici pod širým nebem v pátek 29. ledna.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl 

www.dre-kon.cz   

   Výstava je rovněž věnována 50. výročí kolekce nábytku LC50 společnosti Cassina. Jakub Nepustil z Neumannky ji uspořádal ve spolupráci se společností Konsepti. Přístupná bude do 25. března. 

   Tradičně příjemnému zahajovacímu ceremoniálu předcházela nabídka koláčků, kanapek a svařeného vína, které v chladném podvečeru přišlo obzvlášť vhod. Zahájení se ujal šéf Neumannky Jakub Nepustil, který všechny zájemce pozval na prohlídku úžasných věcí s příběhem. O "referát" k největšímu architektovi 20. století Le Corbusierovi požádal svého syna, studenta architektury, Matěje Nepustila.

   Ten v úvodu s humorem poznamenal, že podle jeho přítelkyně byl Le Corbusier magor, ale vzápětí zase zdůraznil, že tento velký duch architektury a designu změnil vlastně všechno a ani Prachatice by bez jeho myšlenek nebyly takové, jaké jsou...

   Zajímavě zahovořil rovněž David Řezníček ze společnosti Konsepti Praha, která zastupuje v České republice předního italského výrobce nábytku s designovou značkou Cossina. Jedná se o jediného výrobce autentického nábytku právě od proslulého návrháře Le Corbusiera. 

   Součástí výstavy v Neumannce je i několik velmi vzácných kousků nábytku, hodných přísného označení - Nedotýkat se! Především je to historická židle LC7, původem z Heidi Weber Zűrich, a židle od Marcela Breuera, na které Le Corbusier osobně seděl. Obě jsou zapůjčené ze soukromých sbírek a jejich majitelům vystavovatel děkuje. Pozornosti se těšily i dvě prezentace na plazmových obrazovkách, představující snažení a úspěchy firem Konsepti a Cossina.

   Švýcarský rodák Le Corbusier, vlastním jménem Charles-Édouard Jeanneret (1887-1965), byl uznávaný architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za největšího architekta 20. století. Mnohé jeho nápady a principy zobecněly až po jeho smrti a jsou stále používány dodnes. Typické pro jeho styl byly například návrhy staveb ze železobetonu, domů na sloupech či zahrad na plochých střechách. Více podrobností o něm najdete zde.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...