Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Úspěchy české egyptologie v podání Veroniky Dulíkové

 PRACHATICE - 22. ledna 2016 - 9:14 - Přednášku pod názvem Starověký Egypt - Úspěchy české egyptologie uspořádala v úterý 19. ledna v městském divadle Egyptologická společnost prachatická ve spolupráci s Kulturními a informačními službami města. Ujala se jí Veroníka Dulíková, vědecká pracovnice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, přímá účastnice řady výjimečných objevů.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Kdybychom měli hovořit podrobně o úspěších českých egyptologů v Egyptě, nestačilo by nám na to několik dnů. Proto se soustředím na několik posledních let našeho výzkumu, které přinesly objevy v Abúsíru z období Staré říše před 4500 lety," uvedla Veronika Dulíková. Její poutavý výklad a také promítání unikátních obrázků sledovaly desítky zaujatých diváků z řad veřejnosti téměř bez dechu. 

   Od sympatické rodačky z moravského Kyjova, absolventky studia historie - muzeologie na Slezské univerzitě v Opavě a etyptologie spojené s dějinami a kulturou islámských zemí na Karlově Univerzitě v Praze se dozvěděli, že Český egyptologický ústav FF UK provádí archeologický výzkum pyramidové nekropole v Abúsíru, ležící asi 25 kilometrů od dnešní Káhiry, na základě prodlužovaných koncesí už 55 let. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších lokalit v Egyptě.

   Veronika Dulíková dala svým pozorným posluchačům nahlédnout do objevů spojených hlavně s rokem 2012. Zejména se podrobně věnovala hrobovému komplexu vysokých hodnostářů egyptské Staré říše zahrnujícímu dvůr egyptské princezny Šeretnebtej, datovaný do doby kolem 2500 př.n.l.

   Doslova fascinující byla také prozkoumaná hrobka Neferova, populárně řečeno - ministra financí Horní i Dolní říše, a jeho ženy Neferhathor. Zachovaly se tu hyeroglifické značky tesané i malované, a také překrásně zdobené nepravé dveře, kterými, jak tehdejší lidé věřili, duch zemřelého procházel ze záhrobí a užíval si obětiny v kapli. Skutečným unikátem pak byl soubor velmi kvalitních soch, který výzkumníci nalezli v serdabu - zazděném výklenku. Jde o největší soubor soch hodnostářů, jež se podařilo v Abúsíru objevit... 

   Pokud vás práce českých egyptologů opravdu zajímá, další podrobnosti najdete zde.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...