Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Otevřeli volnočasový areál u chlumanského rybníka

 CHLUMANY - 3. května - 10:35 -  Další významný okamžik se v obci proslulé zejména svými trhy, KY.BY zahradou, masopustním veselím a Staročeskou konopickou, odehrál v podvečer ve čtvrtek 30. dubna. Na začátek kouzelné filipojakubské noci bylo totiž naplánováno oficiální otevření areálu U Rybníka s dřevostavbou. Po křídlovkové fanfáře zdejších muzikantů přivítala občany, hosty i místní radní starostka obce Ivana Vlková. Areál uvedli do provozu přestřižením pásky. A připili na jeho zdar a službu lidem šumivým vínem.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Poté omladina postavila májku, rozhořel se oheň v novém ohništi a vypuklo opékání obecních i donesených buřtů. Nikdo neměl hlad ani žízeň, protože i pivo a limo teklo proudem. Dorůstající měsíc se z pomalu tmavnoucí oblohy dlouho díval na příjemné posezení Chlumanských. Příjemné i zasloužené.   V roce 2009 prošel rybník v Chlumanech kompletní rekonstrukcí, během níž došlo k jeho odbahnění a opravě hráze a bezpečnostního přepadu. Obec nechala tehdy bahno z rybníka vyvézt do jeho bezprostřední blízkosti. Vznikla tak plocha plynoucí do volné krajiny a navazující na rybník.

   Tuto plochu se Chlumanští rozhodli využít a připravili po diskusi s obyvateli obce i místními spolky projekt volnočasového areálu. Ten měl za úkol nevyužívanou plochu zhodnotit a poskytnout prostor pro mnohé aktivity v Chlumanech. A to se nyní podařilo.

   Protože rozpočet přeměny plochy na volnočasový areál byl pro Chlumany značně finančně náročný, rozhodli se zastupitelé celý projekt rozdělit na etapy a realizovat přeměnu areálu postupně. Na financování všech etap se podílel Krajský úřad Jihočeského kraje z programu Tvorba krajiny a podpora biodiverzity a Státní fond životního prostředí prostřednictvím dotace z programu pro vítěze ocenění Zelená stuha.

   Dnes stojí na prostranství u rybníka působivá víceúčelová dřevostavba s přístřeškem a klubovnou. V jejím upraveném okolí se nacházejí velká dřevěná okna do krajiny. V dlážděném prostoru je ohniště, vše obklopují travnaté plochy, štěrkem vysypané cestičky, kousek je k rybníku. "Ještě musíme něco udělat s původní přístupovou cestou, kterou jsme využívali při stavbě tohoto areálu. Máme také dobré nápady, ze kterých budou mít radost hlavně děti," řekla pro PRACHATICKOnews.cz starostka Chluman Ivana Vlková.

   Chlumanským občanům bude areál U Rybníka sloužit zdarma. Bude však podle slov starostky pro "přespolní" zájemce možné si jej za rozumnou cenu také pronajmout na soukromé akce.

 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...