Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Linecká stezka na výstavě v Č. Budějovicích i Lhenicích

 ČESKÉ BUDĚJOVICE/LHENICE/PRACHATICE - 23. prosince 2014 - 9:45 - Výstava Linecká stezka byla zahájena ve čtvrtek 18. prosince ve foyer rektorátu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Do konce ledna se tu mohou návštěvníci seznámit s historií i současností středověké obchodní spojnice rakouského Podunají a české kotliny, která vedla z Netolic do Lince.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Menší verze výstavy o Linecké stezce byla současně zpřístupněna v budově radnice ve Lhenicích. Vstup na obě výstavy je pro veřejnost zdarma.

   Výstavu připravil Archeologický ústav Filozofické fakulty Jihočeské univerzity ve spolupráci s Místní akční skupinou Rozkvět Lhenice, která je nositelem projektu Linecká stezka, a MAS Blanský les - Netolicko. Manažerka projektu Linecká stezka Marta Krejčíčková z MAS Rozkvět přivítala na českobudějovické vernisáži Oldřicha Petráška z MAS Blanský les - Netolicko, který je spolu se starostkou Lhenic Marií Kabátovou spoluautorem myšlenky na obnovu a oživení Linecké stezky. 

   Výstavu dále uvedli do života a poděkovali všem za dobrou spolupráci zástupce Jihočeské univerzity docent Jaromír Beneš spolu s Václavem Vondrovským, oba z Archeologického ústavu FF JU, který je realizátorem archeologických výzkumů regionu Linecké stezky. Premiéru mělo při zahájení českobudějovické výstavy dokumentární video o Linecké stezce tvůrců Zdeňka Přibyla a Adama Hanuse, ke kterému napsal scénář Václav Vondrovský. K mání byla i vandrovní knížka Linecké stezky s její stručnou historií a charakteristikou nejzajímavějších míst na trase.

   Nejstarší větev Linecké stezky, jejíž existence je poprvé písemně doložena z let 902 až 906, vedla z Lince na sever přes tehdejší Leonfelden, Vyšší Brod, dnešní Boleticko a končila na středověkém slovanském hradišti v Netolicích. Obchodním artiklem tu tehdy byli především koně, sůl, ale i otroci...

   Jádro výstavy Linecká stezka tvoří půldruhé desítky panelů, které návštěvníky seznamují s historií stezky, jejím významem pro středověký obchod, představují jednotlivá správní střediska nacházející se podél ní. Přibližují také život v raném středověku, například jak se žilo dřevařům a sklářům v tomto kraji, jaké tvrze a hrádky podél stezky existovaly či jaké proměny zaznamenala krajina v pohraničí za posledních několik desetiletí.

   Informační panely dále doplňují mapy, rekonstrukční ilustrace a fotografie archeologických nalezišť. Návštěvníci si na výstavě mohou prohlédnout také nálezy z oblastí podél stezky či jejich 3D modely a repliky předmětů, například z laténského pohřbu.

   "Cílem projektu Linecká stezka, schváleného právě před rokem, je znovuobjevit historii i krajinu česko-rakouského příhraničí pro současnost – místní obyvatele a především pro návštěvníky, a přitáhnout k této lokalitě pozornost turistů. Zvláště těch, kteří si chtějí vychutnat čistou přírodu a poklidný tok času, projít se krajinou a užít si umění pomalého cestování," uvedla manažerka projektu Marta Krejčíčková z MAS Rozkvět.

   Příprava i realizace projektu Linecká stezka se podle jejích slov uskutečnila díky rozsáhlé spolupráci tří místních akčních skupin působících podél trasy v Jižních Čechách a Horním Rakousku - MAS Rozkvět, MAS Blanský les – Netolicko a LAG Sterngartl Gusental - za významné finanční podpory příhraniční spolupráce z fondů Evropské unie. Do jednotlivých fází přípravy a výzkumů se také zapojily významné vědecké instituce – NORDICO Stadtmuseum Linz a Archeologický ústav Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.  

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...