Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Volary v kalendáři na rok 2021 jako srdce šumavských železnic

VOLARY - 11/11 2020 - 9:45 - Jako největší a nejdůležitější železniční uzel představuje Volary kalendář na rok 2021. Vydalo ho město spolu s KIC a Museem Fotoateliér Seidl.

      

   Text a foto: ZDENĚK PŘIBYL 

  

Tvůrci kalendáře vybírali třináct potřebných snímků z bohatého archivu Musea Fotoateliér Seidl v Českém Krumlově, které je unikátní fotografickou kronikou života na česko-německo-rakouském pomezí na konci 19. a v první polovině 20. století.

Titulní snímek zachycuje - jak jinak - železniční nádraží ve Volarech s vláčkem a cestujícími. Po celý leden bude šťastné majitele kalendáře provázet snímek inspekce v železniční stanici Volary za rakousko-uherských časů. V pravé části však pořízení skupinové fotografie přihlížejí i zvídavé, vyparáděné děti.

Z dalších fotografií se můžeme poučit, jak vypadaly smíšené vlaky, které zároveň vozily osobní i nákladní vagóny, s jakou slávou, která v nás dnes budí přinejmenším smíšené pocity, vezli přes Volary obří májku z Boubínského pralesa Adolfu Hitlerovi do Berlína, jiné emoce jistě vzbudí záběr na nejdelší šumavskou vesnici Dobrou před kterou si to v oblaku kouře šine nejhezčí lokálka na světě. Nebo jak vypadala vlaková pošta, která v kombinaci s poštovními kočáry dokázala dopravit zásilku z Českých Žlebů do Prahy už druhý den.

Jiný snímek, tentokrát Nového Údolí, provází citát spisovatele Karla Čapka, najdete tu záběr na Lenoru s Boubínem v dokonalé kompozici, kouřící lokomotivu na Soumarském mostě, kde železnice kříží historickou Zlatou stezku, staničku jako malovanou v Polné na Šumavě, i třeba snímek dokládající, jak se mohl dobytek pást podle přísných pravidel v blízkosti dráhy, nebo nádraží v Nové Peci, která se ještě jmenovala Salnau - Želnava.

Až si budeme číst pod závěrečnou fotografií z Nového Údolí slova Karla Čapka o tom, že "...železnice sem byla postavena jen proto, aby vozila fošny z pily a dlouhé, rovné pně spoutané řetězem," tak už bude prosinec 2021...

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

prachatickoNEWS.CZ

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 
 

Copyright: prachatickoNEWS.CZ, Od roku 2005, Všechna práva vyhrazena