Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Pont-du-Château bude už 9. partnerským městem Prachatic

PRACHATICE – 25. října 2019 - 12:02 - Prachatice opět po letech budou mít devět partnerských měst. Novým partnerem města se totiž stane francouzské Pont-du-Château.

      

   Text: LUKÁŠ KARBULKA, Foto pontduchateau.fr

  

   Prachatice mají osm partnerských měst a mají s nimi i poměrně čilé vztahy. Devátým partnerským městem Prachatic býval švýcarský Spiez, ale partnerství jednostranně zrušil. Řada partnerů posílá své delegace například na Slavnosti Zlaté stezky, jako třeba Rogačov, Zvolen nebo Ignalina a Terra del Sole. K získání nového partnerského města přispěl projekt Salve Prachatice. Na tomto výtvarném workshopu vznikají umělecká díla, která se pak vystavují i v zahraničí.    A jedním z míst, kam se výstava děl ze Salve Prachatice dostala, bylo i francouzské Pont-du-Château nedaleko Lyonu. Delegace z Prachatic tam byla vřele přivítána. „Spřátelili jsme se tam a zjistili jsme, že máme stejné starosti,“ řekl starosta Martin Malý zastupitelům. Jde o město, které má zhruba stejně obyvatel jako Prachatice. Pont-du-Château leží v centrální oblasti Francie na trase z Paříže do Barcelony a z Lyonu do Bordeaux.   V diskusi před schválením uzavření partnerství dva zastupitele zajímalo, jestli z nového partnerství budou mít něco i běžní obyvatelé Prachatic. „Budou mít možnost třeba žáci, neziskové organizace, senioři nebo občanské iniciativy se do toho partnerského města dostat nebo to bude jen pro vedení města?“ ptal se Júsuf Traore. A podobné obavy sdílel i Jan Bauer.

   Odpovědi se však nedočkali - podle starosty Martina Malého bude záležet, jaké budou představy Francouzů a jak se partnerství vyvine. U některých prachatických partnerských měst jako třeba u Zvolenu se spolupráce týká třeba i kulturního a spolkového života, u jiných jen volených představitelů.

   Pro uzavření nového partnerství nakonec hlasovalo šestnáct z osmnácti přítomných zastupitelů. Júsuf Traore a Roman Kahuda se hlasování zdrželi.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

PRACHATICKOnews.cz

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 
 

Copyright: PRACHATICKOnews.cz, Všechna práva vyhrazena