Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Záchranáři na Lipně se konečně dočkají vlastní loděnice

LIPNO – 8. listopadu 2019 – 17:06 - Lipenští vodní záchranáři dokončují stavbu nové loděnice. Náklady se vyšplhaly na bezmála milion a půl korun. Dosud žádnou neměli.

      

   Text: LUKÁŠ KARBULKA, foto poskytl Pavel Pechoušek

  

   Nová budova o rozměrech jedenáct krát osm metrů bude sloužit pro uskladnění lodí a materiálu nutného pro výkon služby. „Náš majetek budeme mít konečně perfektně chráněný pod zámkem. Navíc bude pod střechou a v teple, takže nebude docházet k jeho znehodnocení,“ uvedl velitel lipenských vodních záchranářů Milan Bukáček.   Do této doby lipenští záchranáři žádnou loděnici neměli a lodě museli odvážet pryč. Výstavbou nové loděnice se s největší pravděpodobností zamezí také krádežím, jako bylo odcizení motoru člunu za tři čtvrtě milionu z roku 2016 neznámým pachatelem.

   Rozestavěná budova bude stát vedle služební budovy vodních záchranářů v Dolní Vltavici, kde od června po konec letních prázdnin slouží dvacet čtyři hodin denně. Od září se služební doba snižuje. V ostatních měsících pak záchranářský tým přijíždí na místo ze svého bydliště nebo svého druhého zaměstnání.

   Výstavbu loděnice hradí velkou částí samotní záchranáři z vlastních prostředků, které si vydělali například pořádáním kurzů první pomoci nebo třeba teambuldingů pro různé firmy. „Loděnice stojí. Zcela hotová by měla být do konce tohoto roku,“ uvedl Milan Bukáček. Na stavbu přispěl i Jihočeský kraj, Nadace ČEZ a další.

   Lipenští vodní záchranáři, kteří u naší největší nádrže zachraňují ohroženým životy, vyjížděli letos ke sto šedesáti zásahům. To je oproti loňsku o deset procent více. Během léta nejčastěji vyjížděli k převráceným jachtám a rybářům. „Nejohroženější skupinou jsou pak rybáři, ke kterým vyjíždíme nejčastěji,“ řekl Milan Bukáček. Záchranářům se letos podařilo zachránit pět osob v přímém ohrožení života. Třem lidem již ale pomoc nedokázali.

   „Lipenští záchranáři jsou nedílnou součástí lipenské komunity a kromě toho, že zachraňují životy, organizují v regionu řadu aktivit pro děti a mládež zaměřené na prevenci bezpečného pobytu u vody, poskytování první pomoci a v dovednostech pobytu v přírodě. Stejně tak pořádají kurzy vodní záchrany, poskytování první pomoci, přežití a činnosti v krizových situacích pro dobrovolné hasiče, zaměstnance bazénů a wellness podniků,“ vyzdvihl činnost Lipenské vodní záchranné služby Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, jehož jsou záchranáři také členem.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

PRACHATICKOnews.cz

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 
 

Copyright: PRACHATICKOnews.cz, Všechna práva vyhrazena