Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Počty zvěře sražené v parku se za pár let skoro ztrojnásobily

ŠUMAVA – 26. října 2019 - 9:25 - Správa NP Šumava zveřejnila počty zvířat, která v parku srazila auta. Vyplývá z ní, že v posledních třech letech se tato čísla zhruba ztrojnásobila.

      

   Text: KATEŘINA PŘIBYLOVÁ, ilustrační foto: Policie ČR

  

   Ještě v letech 2015 a 2016 se počty sražených a dohledaných kusů zvěře v parku pohybovaly na devíti a osmi. A pak došlo k prudkému nárůstu. „V roce 2017 jsme evidovali 23 mrtvých zvířat, loni 27. Letos už jich je ke dvaceti a to ještě není konec roku. Nutno ale dodat, že toto nejsou konečná čísla, protože určitě nenajdeme všechna zvířata a navíc máme přehled pouze za naše režijní honitby,“ vysvětlil Adam Jirsa ze Správy Národního parku Šumava.

   Zřejmě nejfrekventovanějším tahem přes území parku je silnice I/4 mezi Horní Vltavicí a Strážným a tady také dochází ke střetům se zvěří nejčastěji. Letos tu byli sraženi třeba i dva rysové. „K úsekům, kde dochází k častým nehodám motorových vozidel se zvěří, patří také silnice II/190 mezi Gerlovou Hutí a Hartmanicemi, komunikace v okolí Radvanovického hřbetu nebo silnice od Skelné do Prášil,“ dodal náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Jan Kozel.

   Správa parku na svém území nepoužívá pachové plašiče, protože by mohly narušit důležité migrační koridory zvěře. „Pokud bychom použili nějaká zařízení, mohla by to být taková, co upozorní zvěř na právě projíždějící auto a to buď nějakým zvukovým, nebo světelným signálem, přesněji řečeno odrazem od světel automobilů,“ vysvětlil Adam Jirsa. Nejdůležitější prevencí před srážkou se zvěří tak na Šumavě zůstává opatrná jízda.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

PRACHATICKOnews.cz

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 
 

Copyright: PRACHATICKOnews.cz, Všechna práva vyhrazena