Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  Přátelé vzpomenou na bohéma Jana Henu Vaňka z Vimperka

VIMPERK - 21/4 2021 - 17:42 – Legendárního vimperského bohéma a cestovatele Jana Henu Vaňka si podesáté připomenou nejen chůdaři z klubu, který založil.

      

   Text: ZDENĚK PŘIBYL, foto z archivu Josefa Fitti Jirouška  

  

V předvečer nadcházejícího víkendu uplyne jedenáct let od chvíle, kdy tento muž mnoha dalších řemesel, také malíř, básník, knihař, pábitel a recesista Jan Hena Vaněk (31. 7. 1956 - 23. 4. 2010) předčasně odešel do chůdařského nebe. 

Hned rok poté začal psát tradici jeho memoriál, který každoročně připravují přátelé, kamarádi a rodina nezapomenutelného Heny. Má podobu průvodu pěších nebo na chůdách, kteří se vydávají od starých vimperských tiskáren Stráž, kde Hena dlouhá léta pracoval, na nový hřbitov k místu jeho posledního odpočinku. Cestou se zastavují na místech, která jsou s životem Jana Heny Vaňka spojena. Svérázná vzpomínka je vždy v duchu tradice zakončena posezením v některé vimperské hospůdce.

Memoriál organizuje Josef Fitti Jiroušek, spoluzakladatel vimperského Chůdyklubu a někdejší spolupracovník z tiskáren. "Po loňském roce i letos nám však nepřejí vládní opatření proti šíření pandemie nemoci covid. Proto budou kamarádi vzpomínat každý sám v sobě. Já alespoň zapálím na jeho hrobě svíčku a připomenu si, že letos v létě by bylo Henovi 65 let," řekl nám Fitti Jiroušek.

V jeho archivu jsme našli i články a fotografie z Memoriálu Jana Heny Vaňka v minulých letech, které pořídil vimperský organizátor kultury, spisovatel a fotograf Jaroslav Pulkrábek. Ukazují, že tato setkání bývají za příhodných podmínek dosti početná. "Mezi zajímavá zastavení patřilo i místo, kde je dodnes viditelný několik desítek let starý Henův nápis na dlaždici sloupu, či okno, kde bydlel a z kterého vycházel na chůdách. Nechyběl ani symbolický hod kostkami na hrobě Jana Heny Vaňka, který měl připomenout jeho oblíbenou hru," napsal o této vzpomínkové akci v roce 2014.

Jaroslav Pulkrábek před časem v jednom ze svých Knižních čtvrtků připomněl také Jana Henu Vaňka jako schopného ilustrátora. Například knihy Josefa Peka Kronika šumavských hvozdů, kterou vydal Papyrus Vimperk, do tisku ji připravil další legendární knihař Vladimír Viener a vyšla v roce 1998 a znovu pak jako dotisk i v roce 2014. Je to jedna z mnoha stop, které Hena ve Vimperku zanechal. Život a ukázky z jeho díla představila před časem veřejnosti i výstava v prostorách vimperského zámku.

 
 

ZPRÁVY

 
     
 

prachatickoNEWS.CZ

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 
 

Od roku 2005, Vydavatel a redakce prachatickoNEWS.CZ, Všeobecné smluvní podmínky, Všechna práva vyhrazena