Zprávy - Foto - Inzerce - reklama/redakce  

 
  FOTO: Divadelní festival ŠTÍT zahájilo Werichovo Fimfárum

PRACHATICE - 7. března 2020 - 11:50 - V Městském divadle v Prachaticích začal v pátek 6. března Festival amatérského divadla Štít a Štítek 2020. Prvním představením bylo Fimfárum.

      

   Text a foto: ZDENĚK PŘIBYL

  

   Těšit se až do 21. března můžeme podle slov ředitelky pořádajících Kulturních a informačních služeb města Prachatic Věry Houškové na 10 divadelních souborů, 96 herců, čtyři hudebníky, tři porotce a tři moderátory. Na prknech Městského divadla Prachatice odehrají herci celkem 810 minut a na závěr bude předáno pět cen. Děti si při dvoudenním Štítku 14. a 15. března užijí hlavně pohádky, ale také výtvarnou dílnu s DDM Prachatice a nově i fotokoutek fotografa Tomáše Práška. Podrobný program festivalu zveřejňujeme na jiném místě PRACHATICKOnews.cz. Všechna večerní představení začínají v 19:00 hodin.

   Do prachatického Městského divadla směřovaly v pátek večer proudy lidí, dospělých, ale i dětí. To mělo svůj dobrý důvod. První soutěžní představení, které přivezl do Prachatic Divadelní klub Českokrumlovská scéna, bylo totiž na motivy pohádek z knihy Fimfárum Jana Wericha. Předcházelo mu vtipné zahájení divadelního festivalu, kterého se ujala trojice moderátorů, Petr Kolín z divadelního spolku Dutam Prachatice a Ladislav Mráz z ochotnického souboru Heros Oseky. Třetí moderátorka prý musela na rande, ale uvidíme ji příště.

   Starosta Prachatic Martin Malý ocenil, že ochotnické divadlo v Prachaticích slibně vzkvétá, a vedle osvědčeného ŠOSu Prachatice si dobře vedou i další spolky. Připomněl dlouhou tradici divadelního festivalu ve městě, jde už o 47. Štít a 23. Štítek. "Letos si také připomínáme deset let, které uplynuly od zásadní rekonstrukce našeho divadla. Je stále v dobré kondici, i když to stojí nějaké úsilí. Jen bychom potřebovali, ale bylo kapacitně alespoň dvakrát větší," řekl starosta s humorem. Poté popřál divákům hezké zážitky.
Moderátoři představili porotu, která bude hodnotit soutěžní představení. Tvoří ji režisér a dramaturg Jaromír Hruška, režisérka a pedagožka Ivana Bečvářová a spisovatel a učitel výtvarné výchovy David Jan Žák. Poté seznámili diváky se systémem hlasování vhazováním vstupenek do sklenic. Ve "vzdělávací" části představili divákům fiktivní, ale o archeologické nálezy se opírající, letitou teorii vynálezu Štítu.

   Českokrumlovští ochotníci se v prvním představení Štítu uvedli jako milé, chytré, vtipné a zpěvavé rodinné divadlo. Vybrali si k tomu jako inspiraci čtyři pohádky z Werichova Fimfára. Z autorova textu neubrali prý ani písmenko, a jestli něco přidali, tak vlastní hravost tryskající z radosti v srdci. Sklidili za to nadšený potlesk velkého i malého obecenstva. Naše snímky jsou z prvních tří uvedených pohádek - František Nebojsa, Tři sestry a jeden prsten a Lakomá Barka.

   "V pondělí 9. března k nám zavítá Ženský amatérský spolek ŽAS Homole se svým nejnovějším představením Dokud se tančí. Bude o tom, že to nejlepší, co se může člověku ve stáří přihodit, je zůstat mladý, ale ne vždy se to povede. Jak už i sám název souboru napovídá, jde o divadelní spolek složený pouze z žen a vedený ženou nejpovolanější - režisérkou Stanislavou Kočvarovou. Vstupenky na všechna představení festivalu je možné kupovat on-line, v Infocentru - 388 607 574 - nebo vždy hodinu před představením v pokladně Městského divadla. Těšíme se na brzkou viděnou!" - zve diváky na další divadelní kusy festivalu Věra Houšková, ředitelka Kulturních a informačních služeb města Prachatic.

 
 

FOTOREPORTÁŽE

 
     
 

PRACHATICKOnews.cz

Husova 68, 383 01

redakce@prachatickonews.cz

TOPlist

 

 

 

 

 

 
 

Copyright: PRACHATICKOnews.cz, Všechna práva vyhrazena